Izbira domene je nepogrešljiva za delovanje spletne strani

Ob brskanju po spletnih straneh ste verjetno že opazili, da se v naslovni vrstici brskalnika pojavi unikaten zapis. Temu zapisu pravimo domena in je ključnega pomena, da lahko uporabniki interneta obiščejo našo spletno stran.

Domena je torej izjemno pomembna za vsakega lastnika spletne strani. Ko nekdo na svetovnem spletu v brskalnik vnese ime vaše domene, to pomeni, da se bo na zaslonu prikazala vaša spletna stran. V nadaljevanju boste izvedeli, kaj je domena, kako izbrati njeno ime in kako poteka celoten postopek registracije.

Domena je ključna za vsakega lastnika spletne strani.

Kaj je domena?

Domeno si lahko predstavljamo kot domač poštni naslov, preko katerega prejemamo v naš poštni nabiralnik razglednice, reklame položnice in drugo pošto. Med poštnim naslovom in domeno pa obstaja bistvena razlika, saj imamo v tem primeru v mislih naslov naše spletne strani.

Torej, domena je del spletnega naslova in predstavlja unikaten zapis, preko katerega uporabniki lahko dostopajo do vaše spletne strani. Če domena ni registrirana, potem uporabniki interneta ne morejo najti vaše spletne strani. 

Ime domene in njeno preverjanje

Vsaka domena je unikatna in sestavljena iz dveh delov, in sicer iz imena domene in domenske končnice. 

Ime si izberete sami, pri čemer morate biti pozorni na to, da ga ne uporablja nihče drug. Zato se pri izbiri imena vedno tudi preveri prosto domeno, prav tako pa morate biti pozorni na to, da je ime kratko in si ga je mogoče zapomniti.

Domenske končnice se nahajajo za imenom domene, od katerega so ločene s piko. Poznamo različne domenske končnice, kot so .si, .com, .net, .eu, .gov in številne druge, ki določajo državo, vrsto organizacije, teritorij ali dejavnost.

Kako poteka registracija domene?

Ko ste izbrali ime domene, se preveri prosto domeno. Če izbranega imena trenutno ne uporablja nihče, potem sledi registracija domene. Najprej je potrebno izbrati ponudnika, pri katerem boste registrirali svojo domeno, nato pa je postopek zelo enostaven.

Na spletni strani je potrebno vnesti nekaj osebnih podatkov in ko domeno plačate, le ta postane vaša last. Upoštevajte, da je domeno mogoče registrirati le za določeno časovno obdobje, nato pa jo je potrebno podaljšati, v nasprotnem primeru jo boste morali ponovno registrirati.

Domena je del spletnega naslova in predstavlja edinstven zapis, preko katerega uporabniki dostopajo do vaše spletne strani.

Kaj je spletno gostovanje in kako izbrati pravega?

Dandanes ima že skorajda vsako podjetje in organizacija svojo spletno stran. Za njeno brezhibno delovanje pa sta ključnega pomena domena oziroma spletni naslov in gostovanje na posebnih strežnikih, čemur pravimo tudi spletno gostovanje

Spletnemu gostovanju pravimo tudi gostovanje spletnih strani in se nanaša na storitev, ki vašo spletno stran gosti na strežniku. Torej gre za prostor na strežniku, kjer je shranjena vsebina vaše spletne strani in je dosegljiva uporabnikom interneta takoj, ko v spletni brskalnik vnesejo ime vaše domene. 

Stroški spletnega gostovanja

Za spletno gostovanje je torej potreben zmogljiv spletni strežnik, ki zagotavlja dovolj prostora za brezhibno delovanje vseh spletnih strani, ki na njem gostujejo. Prostor je namenjen shranjevanju datotek in podatkovnih baz, ki tvorijo spletne strani, spletne trgovine in druga spletna mesta, ter hrambi elektronske pošte in različnih spletnih aplikacij. 

Vaša spletna stran je shranjena na strežniku in dostopna uporabnikom interneta takoj, ko v brskalnik vpišejo ime vaše domene.

Spletno gostovanje lahko ponujajo le tisti ponudniki, ki razpolagajo s takšnimi strežniki in vam zaračunajo za gostovanje spletnega mesta. Stroški spletnega gostovanja se močno razlikujejo glede na vrsto in količino gostovanja, ki ga potrebujete. Na trgu boste naleteli tudi na brezplačno gostovanje spletnih strani, vendar ima običajno omejene zmogljivosti in kakovost storitev.

Različne vrste spletnega gostovanja

V Sloveniji je trenutno kar nekaj kakovostnih ponudnikov spletnega gostovanja, ki ponujajo različne vrste gostovanja spletnih strani. Med seboj se razlikujejo v stopnji nadzora nad samim strežnikom in s tem posledično tudi v ceni:

  • Deljeno gostovanje: Gre za najpogostejšo in najcenejšo vrsto spletnega gostovanja, pri čemer si spletni strežnik delite z več lastniki spletnih strani, ki na njem gostujejo. Prostor na strežniku upravljate s pomočjo nadzorne plošče cPanel.
  • VPS gostovanje: Pri tej vrsti gostovanja gostujete na navideznem virtualnem strežniku (VPS), ki si ga prav tako delite z drugimi naročniki, vendar ste vseeno popolnoma neodvisni od njih. To pomeni, da lahko prosto razpolagate z zakupljenim prostorom, poleg tega pa ste deležni visoke stopnje prilagodljivosti glede konfiguracije sistema, zmogljivosti in programske opreme.
  • Namensko gostovanje: Gre za gostovanje na strežniku, ki je namenjen le enemu naročniku. To pomeni, da vam omogoča popolno prilagodljivost, zato je primerno za najbolj zahtevne uporabnike, ki se soočajo z visokim obiskom spletne strani.